ЧОМУ НЕ ПІДТРИМАНЕ РІШЕННЯ ПРО СТВОРЕННЯ АНДРУШІВСЬКОЇ ОТГ?

  У понеділок 20 травня, в приміщенні Андрушівської міської ради відбулося громадське обговорення щодо схвалення проекту рішення про добровільне об’єднання територіальних громад міста Андрушівка та сіл Волосів, Града, Нова Котельня, Стара Котельня та Старосілля в Андрушівську міську об'єднану територіальну громаду (ОТГ), в якому, окрім андрушівчан, взяли участь директор Житомирського відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Василь Невмержицький та радник з питань децентралізації Сергій Романович.
Після тривалих обговорень присутні андрушівчани майже одноголосно схвалили даний проект рішення. Урималися лише четверо присутніх.
Далі відбулася 28 сесія міської ради сьомого скликання, на яку прибули 17 із 26 депутатів.
Відповідно до порядку денного, першим депутати розглянули питання схвалення вищезазначеного проекту рішення. Позитивне голосування відкривало дорогу для наступного етапу створення Андрушівської міської ОТГ. На час розгляду питання депутати вже знали результати аналогічного голосування в Старокотельнянській сільській раді, де депутати одноголосно підтримали запропонований проект рішення.
Не зважаючи на те, що раніше депутати міської ради неодноразово підтримували ініціативу створити ОТГ, із 16 присутніх на момент голосування «за» проголосували лише 12 депутатів та міський голова. Серед тих, хто утримався, а фактично не підтримав проект рішення, депутати ВалерійГолощук, Ростислав Бачинський, Віктор Майор та секретар міської ради Ярослав Славута. Після тривалої дискусії депутат Тамара Осипович брати участь у голосуванні відмовилася та покинула сесію. Відтак рішення прийняте не було, оскільки забракло одного голосу. Аналізуючи дії депутатів, які не підтримали проект рішення, виникає запитання до них: чому вони нехтують думкою своїх виборців та їхнім бажанням краще жити, а також чому так часто змінюють свою думку щодо одного і того ж питання?
Основним «аргументом» депутатів, які утрималися, було начебто неспроможність ОТГ у запропонованому форматі. Зокрема, депутат Ростислав Бачинський заявив, що доходи майбутньої громади складатимуть 5 млн. грн., а видатки аж 10 млн. грн. Звідки взялася така цифра депутат не пояснив. З цього приводу депутат Олександр Савенко надав розрахунки, які були проведені управлінням фінансів районної державної адміністрації, згідно яких обсяг доходів загального фонду (прогноз в умовах 2019 року) громади становитиме 82265,8 тис. грн., у тому числі:
? доходи без урахування трансфертів з державного бюджету (згідно статті 64 Бюджетного кодексу України) – 47321,5 тис. грн.,
? базова дотація – 135,0 тис.грн.,
? освітня субвенція – 23637,3 тис.грн.,
? медична субвенція – 7533,5 тис. грн.,
? додаткова дотація – 3638,5.
Прогнозний обсяг видатків загального фонду громади становить 77041,5 тис.грн.
Таким чином, баланс фінансових ресурсів загального фонду становить +5224,3 тис. грн., а отже майбутня громада буде спроможною.
Також депутати Валерій Голощук, Ростислав Бачинський наводили хибні аргументи щодо джерел доходів ОТГ, зокрема податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), вважаючи, що зазначений дохід буде і надалі надходити до районного бюджету, а не ОТГ. Такі «аргументи» взагалі свідчать про некомпетентність цих депутатів, оскільки згідно чинного податкового законодавства ПДФО залишається в бюджеті ОТГ і є його основним джерелом доходів.
Крім того, противники створення ОТГ намагалися довести депутатам, що у разі його створення необхідно буде утримувати районну раду та районну державну адміністрацію, що також є хибною думкою, оскільки видатки на утримання районної ради здійснюються з районного бюджету, а районної державної адміністрації – з державного, а не з бюджету ОТГ.
Не переконала депутатів і перспектива створення в нашому місті реального місцевого самоврядування, де громада через своїх представників в ОТГ матиме можливість самостійно вирішувати більшість питань соціально-економічного розвитку.
Незважаючи на рішення громадських слухань та роз'яснення від представників Житомирського відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування», рішення було провалене зусиллями депутатів, які утрималися.
Того ж дня громадські обговорення щодо схвалення проекту рішення про об’єднання в Андрушівську міську ОТГ пройшли в Старій Котельні, де жителі та депутати Старокотельнянської ради підтримали таке об’єднання, а також в Волосові та Новій Котельні, де жителі та депутати цих рад не підтримали запропонований проект рішення. Що стало причиною зміни позиції сільських депутатів на протилежну залишається загадкою, адже ще у лютому-березні 2019 року ці ж депутати одноголосно підтримали ініціативу міської ради про створення Андрушівської ОТГ та надали згоду на її створення.
Події, що відбулися 20 травня в Андрушівці, Старій Котельні, Волосові та Новій Котельні, на своїй сторінці у мережі Facebook, прокоментував радник з питань децентралізації Житомирського відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Сергій Романович:
«Ще місяць тому ми раділи успішному завершенню першого кола громадських обговорень та сесій Андрушівської міської, Старокотельнянської, Новокотельнянської та Волосівської сільських рад. На кожному з них доводилось бути присутнім, усіх переконувати, мало не просити взяти на себе відповідальність та прийняти доленосне рішення. Тоді громади все ж зробили перший, здавалося найважчий, крок на шляху до об’єднання громад…
…Чергова спроба створення Андрушівської ОТГ успішно провалена! Провал має конкретні прізвища депутатів, які не прийшли на сесію, бо мали важливіші справи, депутатів, які утримались, бо не мають власної позиції; депутатки пані Тамари, яка криком кричала та нарікала на депутатів, які не прийшли на сесію, а, натомість, сама безпосередньо перед голосуванням встала і вийшла із сесійної зали.».

Наостанок хочеться зазначити, що нарікаючи на погану владу, відсутність коштів на розвиток, неможливість самостійно вирішувати місцеві проблеми, окремі депутати не хочуть взяти на себе відповідальність та, напевно, вважають, що місцеві проблеми має вирішувати хто завгодно, тільки не вони.


Олександр САВЕНКО
Керівник апарату
районної державної адміністрації,
депутат Андрушівської міської ради