Зона ризику для здоров’я - якість води

  Вода має вагоме значення в житті люди, використовується для питних потреб, приготування їжі та для санітарно-гігієнічних потреб. І саме через воду неналежної якості можливе поширення інфекційних захворювань від простого розладу роботи кишково-шлункового тракту до захворювання на гепатит А.
Населення району використовує воду із шахтних колодязів та централізованих водопроводів. Якщо з централізованих джерел якість води практично не має відхилень від нормативних по бактеріологічних показниках безпеки то якість води в шахтних колодязях дуже залежить від технічного стану споруди, пори року та погодних умов. Водоносний горизонт, що використовується переважною частиною жителів району через шахтні колодязі, залягає на глибині від кількох метрів до десятків метрів і поповнюється дощовими, талими водами.
Процес очищення від впливу можливих факторів забруднення (вигрібні ями зовнішніх туалетів, каналізації приватних домоволодінь, талі води з територій населених місць та стихійних сміттєзвалищ) не проходить в повній мірі. В результаті з водою ми отримуємо бумерангом результати нашої життєдіяльності, і як правило не завжди лише своєї, а в цілому жителів всієї вулиці, села, селища, міста. Організація системи поводження з відходами в житловій забудові – питання надзвичайно актуальне, але про це згодом. Сьогодні, коли погодні умови забезпечили велику кількість атмосферних опадів та черговий раз перевіряють нас на готовність діяти умовах, близьких до екстремальних (при масовому таненні снігів та паводку підійметься на поверхню та буде текти до низин а згодом і до колодязів) все і не лише сміття, актуально питання забезпечити себе безпечною питною водою.
Як відомо, простіше попередити захворювання, аніж його лікувати. Тому повторимо та виконаємо заходи, які усунуть необґрунтовані ризики, а саме: перевіримо стан джерел, яких використовуємо воду, в т.ч. колодязів з кранами від мереж централізованого водопостачання, попередити потрапляння туди талих вод, в разі необхідності провести ремонт.
Якщо вода в колодязі змінила колір, з’явився сторонній запах чи смак необхідно припинити її використання, визначити причини, усунути їх, провести очистку, ремонт та дезінфекцію джерела водопостачання. Тим часом слід використовувати воду з іншого джерела. В разі відсутності альтернативного водопостачання необхідно використовувати воду лише після кипятіння.

Андрушівське районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Житомирській області